Τι θα χρειαστούμε:
Marshmallows κατά προτίμηση κυλινδρικά όπως της φωτογραφίας
Ξυλάκια σουβλακίου
Σοκολάτα με πάνω από 60% κακάο
Τρούφα (ή τριμμένο ινδοκάρυδο)
Πως το κάνουμε:
Όπως βλέπετε έχουμε μόνο 3 υλικά (και τα ξυλάκια). Η παρασκευή είναι πανεύκολη αρκεί να προσέξουμε στα ξυλάκια.
Τα ξυλάκια δεν θα τα μπήξουμε στα marshmallows όπως είναι επειδή θα βγαίνουν εύκολα. Με το που θα τα βουτάμε στη σοκολάτα θα μένουν στο κατσαρολάκι και θα βγαίνει το ξυλάκι μόνο του. Το κόλπο έχει ως εξής: με ένα κοφτερό μαχαίρι κάνουμε εγκοπές στο ξυλάκι (χωρίς να κοπούμε - χρειάζεται να τα εξηγούμε αυτα;) στο σημείο που θα μπει μέσα στο marshmallow. Το μπήγουμε και μετά με τη χούφτα μας το ζουπάμε από τα πλάγια. Αν έχουμε ΜΙΚΡΟ φλόγιστρο ή αναπτήρα πούρου καίμε ελαφριά το σημείο εισχώρησης του καλαμακίου στο γλυκό έτσι ώστε να δημιουργηθεί καραμέλα και να κολλήσει. Αυτή η τελευταία είναι η καλύτερη μέθοδος αλλά αφήνει ένα καφέ σημάδι.
Λοιπόν ξεκινάμε. Λιώνουμε τη σοκολάτα σε μπεν μαρί. Για το σωστό λιώσιμο σοκολάτας διαβάστε εδώ: http://www.chocosplash.gr/artro.php?id=9.
Σε ένα πιάτο έχουμε απλώσει μπόλικη τρούφα ή τριμμένο ινδοκάρυδο.
Βουτάμε το marscmallow στη σοκολάτα και μετά το περιστρέφουμε στην τρούφα. Το τινάζουμε ελαφριά και το βάζουμε ή πάνω σε μια λαδόκολλα να στεγνώσει ή σε ένα βαρύ γυάλινο ποτήρι (ΒΑΡΥ για να μη τουμπάρει).
Είμαστε έτοιμοι και τα παιδιά χαρούμενα!