Τι θα χρειαστούμε:
Ό,τι έχουμε σε εύπλαστο τυρί και λίγο τριμμένο τυρί. Για παράδειγμα φέτα, μοτσαρέλα, μανούρι, ανθότυρο, ροκφόρ ... αλλά και ελάχιστη τριμμένη κεφαλογραβιέρα, γκούντα...
Βούτυρο
Λίγο πουρέ (αν υπάρχει - αν δεν υπάρχει μπορούμε να βράσουμε 1 μικρή πατάτα και να τη λυώσουμε)
1 χλωρό κρεμμύδι
Μαϊντανός
Δυόσμος
Ρίγανη
Πιπέρι
Πως το κάνουμε:
Είναι ο πρόχειρος μεζές που κάνει η νοικοκυρά στο άψε σβήσε, όταν ο αχαΐρευτος ο άντρας της φέρνει κόσμο στο σπίτι χωρίς να προειδοποιήσει.
Πέρνουμε μαλακά τυριά, όπως για παράδειγμα 200 γραμμάρια φέτα με 200 γραμμάρια μανούρι και 100 γραμμάρια μοτσαρέλα, 2 κουταλιές της σούπας λυωμένη πατάτα (πουρέ) και ½ κουταλιά της σούπας βούτυρο και τα ζυμώνουμε καλά ή ακόμα καλύτερα τα περνάμε στο μούλτι.
Δοκιμάζουμε το αλάτι. Αν είναι λύσσα ρίχνουμε κι άλλο ανάλατο τυρί ή (αν βρίσκεται - αν δεν βρίσκεται δεν πειράζει) λίγο πουρέ. Ο πουρές είναι πολύ καλός, επειδή λειτουργεί σαν κόλλα και προσθέτει νοστιμιά.
Αφού είμαστε ικανοποιημένοι με την "αλμυρότητα" του μίγματος ρίχνουμε μέσα τα μυρωδικά όπως: πράσινο πιπέρι, ψιλοκομμένο δυόσμο, ψιλοκομμένο μαϊντανό κ.ά.
Πλάθουμε το μίγμα σε μικρά μπαλάκια και τα βάζουμε στο ψυγείο για μισή ώρα. το βούτυρο και ο πουρές θα σφίξουν το μίγμα αμέσως μόλις κρυώσει. ΠΑΡΑΛΛΑΓΕΣ
Αν το επιθυμούμε απλώνουμε μια λαδόκολα στην οποία ρίχνουμε φρεκοτριμμένο πιπέρι και ρίγανη. Κυλάμε ένα - δύο μπαλάκια επάνω για να κολλήσει το πιπέρι και η ρίγανη στην επιφάνεια!
ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ; ΕΚΤΥΠΩΣΕ ΤΗΝ!
ΤΙ ΘΑ ΜΑΘΩ ΣΗΜΕΡΑ;
Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΣΚΙΣΕΙΣ ΤΑ ΕΣΩΡΟΥΧΑ!
ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΑ ΑΠΟ ΤΟ JUMBO
ΑΝ ΜΕ ΗΘΕΛΕΣ, ΘΑ ΜΕ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕΣ
ΓΙΑΤΙ ΡΕ; POKEMON ΕΙΣΑΙ;
ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ... ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ
Ε, μα πια!
ΠΡΟΣΟΧΗ! ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΗΡΩΟΠΟΙΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ...
...ΚΟΒΕΤΕ ΤΙΣ ΦΛΕΒΕΣ ΤΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ!
Η ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΑΡΓΗΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ
...ΞΕΡΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΤΙ!
ΤΟ ΚΟΜΜΟΥΝΙ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ
ΚΑΙ Η ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΡΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ!
ΤΙ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΣΗΜΕΡΑ;
ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ (ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ...ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ) Ενδιαφέρον βιβλίο για το πώς να επικοινωνούμε χωρίς να δημιουργούμε προβλήματα σε εμάς και στους άλλους
Ο ΝΙΚΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ Κι εγώ που νόμιζα ότι ο ηττημένος είναι μόνος!
ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΜΟΙΧΕΙΑΣ Η πιο καταπατημένη εντολή από τις δέκα!
ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΜΟΥ Ένα απόλυτα χρήσιμο βιβλίο που απευθύνεται σε παιδιά εφηβικής και προεφηβικής ηλικίας
ΝΑ ΤΟΛΜΑΣ, Ν' ΑΓΑΠΑΣ, ΝΑ ΖΕΙΣ ...σκοπός του ταξιδιού, η πληρότητα της αγάπης.
Η ΦΑΡΜΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ Κλασικό ανάγνωσμα - πρέπει να το διαβάσεις οπωσδήποτε